Historie společnosti FANUC je velmi bohatá a od svého počátku v roce 1955 ušla tato firma dlouhou cestu. Za sérii úspěchů může především zakladatel Dr. Seiuemon Inaba, který už od založení neustále posouvá hranice automatizace a pomáhá svým zákazníkům optimalizovat jejich výrobní procesy.

Průmyslové stroje FANUC jsou stále žádanější

Obliba automatizace zejména v posledním desetiletí neustále roste. Může za to zejména růst životní úrovně i mezd a neochota pracovníku provádět monotónní a nebezpečné úkony. Čínští výrobci proto začali hledat stejnou efektivitu, kterou se může chlubit konkurence v zámoří. Stále více a více jsou to právě průmyslové roboty FANUC, které sestavují a lakují automobily v Číně, vyrábějí složité motory, vstřikované díly a elektrické komponenty. Ve farmaceutických společnostech třídící roboti FANUC kategorizují jednotlivé pilulky a balí léky. V potravinářském průmyslu tyto stroje řezají a balí potraviny.

Začalo to roku 1955

Historie FANUC sahá až do roku 1955, kdy společnost Fujitsu Ltd., třetí největší světová společnost zabývající se informačními technologiemi, využila Seiuemona Inaba, který byl tehdy mladým inženýrem, k vedení nové dceřiné společnosti zabývající se oblastí numerického řízení. Tato vznikající forma automatizace zahrnovala posílání instrukcí zakódovaných do děrovaných nebo magnetických pásek do motorů, které řídí pohyb nástrojů a efektivně vytváří programovatelné verze soustruhů, lisů a frézovacích strojů. Od počátku se Inaba místo dividendami zabýval výzkumem a vývojem. Ale už za 3 roky společně se svými 500 zaměstnanci vyrobil první počítačem řízený stroj společnosti Fujitsu. V roce 1972 vznikl FANUC (zkratka pro Fuji Automatic Numerical Control) jako samostatná entita, kterou měl od této chvíle Inaba na starosti.

FANUC předstihl americké společnosti

Další fází globální výroby byl počítačem řízený obráběcí stroj, který se spoléhal na standardní programovací jazyk. V té době 10 největších společností s CNC na světě měli svou základnu v USA. FANUC je ale během několika málo let všechny předstihl. V roce 1981 díky novinkám společnosti bylo v japonských výrobních operacích použito více než 11 000 průmyslových robotů, což pomohlo zefektivnit procesy, jako je řezání plechů a obrábění motorových součástek. Dalším krokem bylo pro Inaba vzít CNC systémy společnosti FANUC a učinit je propojitelnými. S ohledem na tento cíl zřídil Inaba ředitelství Oshino.

Partnerství s GMC

O pár let později vstoupil FANUC do partnerství s General Motors Corporation. Za prvních 6 let vzájemné spolupráce uskutečnila Japonská společnost obrovské technologické pokroky a v roce 1988 se stala největším světovým dodavatelem průmyslových robotů. FANUC získal téměř čtvrtinu světového trhu a vyšplhal se tak před své konkurenty Yaskawa Motoman a ABB Robotics.

ROBODRILL vyrábí kryty pro chytré telefony

Králem všech produktů od firmy FANUC je ROBODRILL. Pomocí něj se vyrábí kovové kryty pro iPhony Apple. V roce 2010, kdy byla výroba pomocí ROBODRILLU zavedená, se prodeje tohoto kompaktního CNC obráběcího centra více než zdvojnásobily. Další prodeje vyvolalo vydání nového iPhone 8. Nové iPhony znamenají také větší poptávku po ROBODRILLECH od čínských výrobců chytrých telefonů, jako jsou Xiaomi, Vivo, Oppo Electronics a Huawei Technologies, které představují vlastní cenově dostupné modely v návaznosti na každou novou nabídku od společnosti Apple.  

Prodeje neustále stoupají

V prvním čtvrtletí roku 2017 utratili severoameričtí výrobci 516 milionů dolarů za průmyslové roboty. Oproti předchozímu roku se jedná o 32% nárůst. Mnoho z těchto robotů přitom nese značku FANUC. Stroje končí zejména v ocelářských a automobilových výrobnách. Zvedají těžké podvozky a pečlivě sestavují zásobníky baterií. Až 55 % vyrobených robotů FANUC však putuje do Číny.

10 důležitých dat pro FANUC

1959

Výroba prvního elektrohydraulického pulzního motor.

1960

Roku 1960 byl představen první obráběcí stroj s otevřenou smyčkou FANUC 220.

1965

Představení prvního obráběcího stroje pro lineární řezání.  

1972

První počítačem řízený obráběcí stroj FANUC ROBODRILL.

1977

FANUC začal exportovat průmyslové roboty do dalších zemí.

1984

V Japonsku byl instalovaný první FANUC ROBOSHOT.

1988

FANUC se stal největším světovým dodavatelem průmyslových robotů.

2003

Začátek výroby inteligentních průmyslových robotů.

2010

Masové rozšíření výroby krytů na iPhony 4 pomocí CNC obráběcího centra ROBODRILL. Díky velké oblibě ROBODRILLU se výrazně zvýšila poptávka po tomto stroji. Dnes ho používá většina světových výrobců mobilních telefonů.

2015

FANUC vyvinul spolupracujícího robota CR-35iA. Prodej ROBODRILLU se tento rok vyšplhal na 200 000 kusů.