Intenzivní automatizace výroby v různých odvětvích neustále zvyšuje poptávku po odbornících, kteří umějí programovat CNC stroje. Přemýšlíte o změně v kariéře a zajímáte se o problematiku CNC strojů? Víme, co byste měli vědět, pokud se chcete naučit programovat CNC stroje!
Obor CNC strojů se v současné době díky svému dynamickému rozvoji stále více otevírá novým zájemcům o práci programátora CNC strojů. Díky nedostatku pracovníků firmy často přijímají na programování CNC strojů i lidi bez větší předchozí praxe. To se jeví jako skvělá příležitost pro všechny, kdo mají zájem o CNC stroje, trochu vědí, jak fungují a chtějí se v tomto oboru nadále vzdělávat.

Co vlastně dokážou současné CNC stroje?

Pokud si nejste jisti, jestli jsou pro vás CNC stroje to pravé ořechové, několik fascinujících videí vám přiblíží, jak probíhá obrábění kovů. Stroje na obrábění kovů jsou v současné době tak vyspělé, že jejich nastavení pro proces výroby nezabere více než 15 minut. Kromě obrábění dokáží moderní CNC centra také frézovat, vrtat, závitovat nebo brousit nástroje.

Kov, plasty i guma. Stroje si poradí nejen s kovy

Kovy však nejsou jediným materiálem, se kterým si CNC stroje snadno poradí. Věděli jste, že nejlepší obráběcí centra dokáží s neuvěřitelnou přesností obrábět vše od kovů, přes dřevo, sklo, plasty až k neobvyklému obrábění gumy či grafitu? Díky rozvoji automatizace ve firmách tedy neroste pouze poptávka po personálu k CNC obráběcím strojům, ale také po obsluze CNC strojů, které vstřikují například plasty.

Programátor CNC strojů: Jistota a perspektiva povolání

Obsluha CNC strojů není pro potenciální programátory zajímavá jen díky fascinujícím věcem, které tyto stroje v současné době dokáží. Mnohé z nich láká také zajímavé platové ohodnocení, pohybuje se mezi 24 000 – 40 000 korunami. Lákadly jsou také jistota, perspektiva, zajímavá náplň práce a vysoká poptávka po nových zaměstnancích, kteří stále platí za nedostatkové zboží.

Jak ovládnout CNC stroje? Existují školy, školení i skripta

Kdo se chce stát programátorem CNC strojů má hned několik možností, jak se vzdělávat. Existují nejen školy pro programátory, ale také rekvalifikační kurzy a skripta, která mohou pomoci. Je vhodné začít samostudiem některých odborných knih, které vám poskytnou základní představu o celé problematice CNC strojů.
Základní přehled o CNC strojích: Co byste měli znát před školením

Předtím, než se začtete do první odborné knihy o CNC strojích, měli byste vědět něco o historii, která sahá až do 18. století. Kromě toho je vhodné seznámit se také s odbornou terminologií. Víte, co to jsou CNC stroje? Co jsou to G-kódy a M-kódy? Díky odborné terminologii pochopíte například základy upínání nástrojů, ale i základy samotného programování CNC a způsoby programování. Všechny tyto informace se vám mohou v kurzu nebo při školení hodit.

Kurz programování CNC strojů: Pro koho je vhodný?

Zajímavé je, že programování CNC strojů není až tak náročné, jako by se mohlo na první pohled zdát. Většinou všichni, kteří mají alespoň nějaké základy programování, jsou schopni se za 3 až 5 dní naučit vytvořit program pro průmyslové roboty. Stačí mít dostatečnou motivaci a touhu naučit se s CNC stroji pracovat. Společnost FANUC proto pořádá mimo jiné také rekvalifikační kurzy pro zájemce, kteří přicházejí často z pracovních úřadů, kde nemohli delší dobu najít práci.

Co budete znát po úspěšném dokončení kurzu?

Váš potencionální zaměstnavatel bude počítat s tím, že zvládnete sestavit CNC stroj, kde stanovíte přesný postup obrábění, jeho strategii, volbu nástrojů. Po absolvování kurzu budete schopni určit také veškeré řezné podmínky, navrhnout dráhy řezání a obrábění. Nakonec to všechno odzkoušíte a doladíte program na CNC strojích.
Pokud vás kariéra programátora CNC strojů zaujala, můžete se zapsat na některý z kurzů, který probíhá například ve školících centrech FANUC v Praze či ve slovenském školícím centru v Nitře.