Mnoho výrobců průmyslových robotů a CNC obráběcích strojů si pečlivě vybírá, komu kurz programování robotů poskytne. Společnost FANUC Czech na to jde přesně naopak. Žádné speciální požadavky nemá a šanci nabízí každému.  

 

Kurz programování robotů bývá koncipován pro méně lidí, aby mohl mít každý k dispozici svého robota.
Foto: fanuc.cz

Kurz programování robotů si může sjednat každý

Je to přesně takto – každý, kdo se cítí na to být programátorem průmyslových robotů, má možnost si kurz sjednat.

„Programovat průmyslové roboty u nás může kdokoli, kdo má programátorské cítění. Máme několik druhů kurzů. Stačí, aby se na nás budoucí programátoři CNC strojů a průmyslových robotů obrátili a řekli, o jaký z nabízených kurzů mají zájem, a my už vše zařídíme,“ říká Michal Žáček, Sales Engineer z firmy FANUC Czech.

To znamená, že pokud máte například zájem pouze školení na svařovací roboty, je možné se s odborníky ze společnosti FANUC individuálně domluvit přímo na něm.

Průmyslová automatizace hrou aneb Teorie skloubená s praxí

Kurz programování robotů bývá koncipován pro menší počet lidí. Je to dáno především tím, že kurzy kladou veliký důraz na teorii spojenou s praktickým cvičením.

„Jde o to, aby měl každý účastník kurzu v místnosti k dispozici robota, na kterém si okamžitě vyzkouší teorii. Je to tedy taková škola hrou. Průmyslové roboty samozřejmě zabírají hodně místa, z toho důvodu jsou kurzy dělány maximálně pro deset lidí,“ vysvětluje Žáček.

Jak dlouho kurz programování trvá?

Pokud jde o délku kurzu programování robotů, ta je velmi individuální. Ten, kdo má již slušné programátorské základy z oblasti průmyslových robotů, stačí k pochopení systému robotů FANUC klidně pouhý den. Obecně je kurz koncipován na 3–5 dní, po kterých je většina účastníků se základními programovacími znalostmi schopna program průmyslových robotů vytvořit.

Na jakém robotu je praktické školení prováděno?

To, na jakém průmyslovém robotu je školení prováděno, samozřejmě velmi záleží na tom, o jaký druh kurzu programování robotů se jedná.

Nejtěžší průmyslový robot, který se nyní pro školení používá, má užitečné zatížení 210 kilogramů.

Obecně však lze tvrdit, že školení lze provádět na zcela každém robotu, který se vejde do showroomu společnosti FANUC Czech v Praze.

 Simulační program pro programování robotů

  • Japonský výrobce robotů FANUC vytváří vlastní programovací software ROBOGUIDE, který mimo jiné slouží k modelování a vytváření grafických simulací.
  • Nejenže ho hojně využívají účastníci kurzu programování robotů. Pomocí ROBOGUIDE se dá chytře testovat, jaký průmyslový robot se ke konkrétní aplikaci hodí, zda bude svou úlohu dobře časově stíhat atd.
  • Tento programovací software zároveň umožňuje vytvořit si vlastního virtuálního robota, který má naprosto stejné vlastnosti a ovládací prvky jako reálný průmyslový robot.
  • To v praxi funguje tak, že si z reálného průmyslového robota na USB disk stáhnete zálohu dat, přenesete je do počítače a zde si tohoto robota včetně jeho reálného programu a nastavení otevřete.

Rekvalifikace programování CNC strojů a robotů?

Co se týče rekvalifikačních kurzů na programátora průmyslových robotů, i pro to má výrobce robotů FANUC v rámci svého školení prostor.

„Rekvalifikaci programování průmyslových robotů jsme v rámci našeho školení lidem, kteří k nám přišli z Úřadu práce České republiky, již samozřejmě několikrát poskytnuli,“ říká Michal Žáček.

Zároveň dodává, že díky propracovaným školícím programům FANUC se odborníkem na automatizaci skutečně může stát každý, kdo pro to má dostatečnou motivaci.

Většina účastníků kurzu programování je prý schopna vytvořit základní programy průmyslových robotů po 3-5 dnech školení.
foto: fanuc.cz

Závěrečná zkouška po absolvování kurzu

Kurz programování CNC strojů a průmyslových robotů je zakončen zadáním praktické úlohy, která ukáže, zda je účastník kurzu skutečně schopen programovat, či nikoli. Pokud tuto úlohu nevyřeší, kurz nekončí. Cílem odborníků z FANUC je, aby principu programování průmyslových robotů porozumělo co nejvíce účastníků kurzu.

Získejte certifikát z programování robotů

V případě neúspěchu u praktické zkoušky vám odborníci z FANUC látku znovu vysvětlí a připraví vás na další úlohu. Počet pokusů pro úspěšně vyřešení úlohy z programování robotů je přitom neomezený.

Po úspěšném složení zkoušky dostanou novopečení programátoři průmyslových robotů certifikát prokazující úspěšné absolvování kurzu a mohu začít vykonávat práci v průmyslu.

A co vy? Chtěli byste se také stát programátory průmyslových robotů a CNC strojů?