Palety vládnou logistice a obchodu. Používají se na přepravu zboží od elektroniky přes cihly až po psí konzervy a usnadňují jak manipulaci, tak skladování. Zkoušeli jste ale někdy takovou paletu složit? Je to časově náročný a nevděčný úkol, který dnes stále více a více zastávají roboty. Jaké jsou jejich výhody, o kolik dokáží zvednout produktivitu a jak se mezi nimi vyznat se dočtete v tomto článku.

Palety jsou sice věc užitečná, jejich skládání ale často probíhá v rušném provozu na směny od rána do večera, střídá se u nich množství lidí a vyžaduje fyzickou zdatnost. S tím vším se pojí zdravotní a bezpečnostní rizika, která může minimalizovat nebo zcela eliminovat použití paletizačních robotů.

Konvenční automatizované paletizační linky totiž mohou zabrat příliš mnoho místa a nejsou příliš flexibilní. Co když budete potřebovat začít používat palety jiných rozměrů nebo pro jiné zboží? Roboty se oproti obřím a neskladným systémům snáze přizpůsobí vašim potřebám.

A pro jejich použití hovoří i čísla z praxe. Například britský zpracovatel luštěnin Askew & Barrett zvýšil po nainstalování paletizačních robotů FANUC produktivitu o 15 – 20 %. Firma tak díky zvýšené produktivitě mohla zkrátit pracovní týden z šesti dnů na pět.

Mohlo by se zdát, že je paletování jasně daný, repetitivní úkon, ke kterému nelze přistupovat vícero způsoby. Když si pak ale začnete vybírat nejvhodnější řešení, asi vás překvapí množství dostupných systémů. Jak si mezi nimi vybrat?

Roboty vs. paletizační linky

Hlavní alternativou k paletizačním robotům jsou už zmiňované paletizační linky. Ty se hodí třeba v případě, že potřebujete paletovat tisíce identických produktů za minutu ve vysokorychlostním, plně automatizovaném provozu. Mezi hlavní zástupce patří vrstvový paletizátor.

Tyto mohutné stroje jsou většinou usazené na konci výrobní linky a výrobky do nich přivádějí dopravníky. Paletizátor je pak utřídí, stlačí k sobě a posune dál na pás, ze kterého následně sjedou na paletu. Skvělé zařízení, ale mnoho prostoru k manévrování nenabízí.

Vrstvové paletizátory například neumožní míchat zboží pro různé druhy palet, některé si neporadí ani se zbožím různé velikosti nebo tvaru. Na manipulaci s křehkými a delikátními objekty pak u tohoto typu stroje můžete zapomenout.

Flexibilita na prvním místě

Průmyslový robot si poradí s různými druhy zboží včetně křehkých zásilek nebo naopak velkých pytlů nebo těžkých barelů. Robotům lze také podle potřeby měnit typ uchopovač – může jít o klasický svěrák, ale třeba také vysávací uchopovač nebo zcela futuristická řešení pro specifické případy.

Například moderní paletizační roboty FANUC jsou vybaveny i takovými vychytávkami jako je detekce předmětů pomocí inteligentních snímačů 3D Area Sensor, díky němuž roboty rozeznají druh a velikost dílů a mohou třídit a detekovat správné výšky v depaletizačních provozech.

Díky jednoduchému softwaru jdou moderní paletizační roboty snadno naprogramovat i pro složitější úlohy jako je vícenásobné zdvihání, práce s předměty různých velikostí, vrstvení a natáčení. I laik si tak dokáže namodelovat paletizační provoz před tím, než se roboty začnou instalovat.

Existují tři primární typy těchto robotů. Pojďme se na ně podívat.

6osé industriální roboty

Tyto stroje definuje především vysoký výkon a flexibilita. Zvládnou vše od svařování po 3D tisk a k paletizaci se hodí stejně dobře. Jsou ideální volbou, když chcete robota použít na více různých úkonů a nekupovat na každý z nich speciální stroj. Jak mohou vypadat 6osé roboty se můžete podívat třeba na českých stránkách japonského výrobce robotů FANUC.

Kolaborativní roboty (coboty)

Cobot je zkratka pro collaborative robot (kooperující robot), jedná se tedy o roboty speciálně uzpůsobené pro spolupráci s lidmi. Mají za úkol plnit nebezpečné, repetitivní nebo k chybám náchylné úkony a zároveň jsou opatřeny množstvím bezpečnostních prvků (např. optické senzory pohybu), díky kterým nejsou pro své lidské okolí tolik nebezpečné jako klasické roboty.

Srovnání cobotů a robotů můžete najít na našem blogu.

Skládání palet je pro coboty naprosto ideální činnost. Jelikož jde o silně repetitivní a monotónní úkon, lidský pracovník se při něm velmi brzy začne nudit a dělat chyby. Pokud chcete své zaměstnance využít jinak a lépe, cobot může být dobrou volbou. Jak fungují a vypadají coboty v praxi se můžete podívat v katalogu těchto pozoruhodných strojů od FANUC.

Dedikované paletizační roboty

Pravděpodobně nejlepší volbou pro většinu paletizačních úkolů je jít cestou dedikovaného paletizačního robota, který je určen přímo pro tuto činnost. Na rozdíl od 6osých průmyslových robotů mají obvykle pouze 5 os, protože jejich koncový efektor vždy směřuje dolů.

Mají také tendenci používat systém spojování os (tzv. axis coupling), což je funkce, která jim umožňuje zvedat těžší předměty bez toho, aniž by je to zpomalilo. Zajímá vás, jak může takový výkonný paletizér vypadat v praxi a co všechno zvládne? Podívejte se na řešení automatické paletizace od FANUC.

Roboty a coboty dnes dokáží věci, které by se před desítkami let zdály nemožné. Automatizace hýbe světem a kdo na tenhle rozjetý rychlík nenaskočí včas, bude mu za pár let už jen z dálky mávat. Pokud byste chtěli urychlit výrobu, zvýšit efektivitu nebo lépe využít své zaměstnance, začněte o nich přemýšlet ještě dnes. A pokud se bojíte technické stránky, tak nevěšte hlavu. Jak si můžete přečíst u nás na blogu, naprogramovat roboty ve výrobě dnes zvládne opravdu každý.