Proč byste se měli chtít stát programátorem CNC strojů? Máme pro vás dva důvody: jistota práce a jistota slušného platu. Volných pozic jsou dneska stovky a firmy marně shánějí šikovné techniky. A platí to dlouhodobě.

Zajímá vás, jaký má plat programátor robotů a jak se stát CNC programátorem?

Zdroj: Fanuc.cz, koláž Martina Ambrože

Kromě svářečů, obráběčů a nástrojářů jsou nedostatkovým zboží také pracovníci pro obsluhu CNC strojů. A když se střetne nízká nabídka práce na CNC stroji s vysokou poptávkou, roste její cena – v tomto případě tedy mzda CNC programátora.

Jaký má CNC programátor plat?

Průměrný hrubý plat CNC programátora v ČR je téměř 24 tisíc, záleží však na regionu – například v Praze se může vyšplhat klidně až na 40 tisíc. Plat u CNC strojů tak rozhodně stojí za zvážení investice do vzdělání.

A kde se to CNC programování tedy naučit?

1. Střední školy a učiliště

Jak jste se mohli dozvědět v našem starším článku, v USA mají na CNC zaměřenou celou školu. V Česku to zatím nehrozí, ale na druhou stranu si můžete z pěkné řádky středních škol, kde lze obsluhu CNC strojů či obrábění CNC strojů studovat.

Prohlédněte si seznam všech středních škol, které nabízejí studijní obor Mechanik seřizovač.

A kde můžete na střední škole studovat robotiku? To se dozvíte tady.

2. Internet

Na internetu naleznete spoustu návodů na CNC programování a rovněž další užitečné materiály. Programování CNC však není žádná sranda, tím spíš pro začátečníky – tento způsob tak volte spíše jako doplňkový.

Pro pokročilé CNC programátory by však mohl být zajímavý seriál Technického týdeníku jménem Akademie CNC obrábění. Seriál, jehož každý díl přináší nějaký zajímavý informativní příklad, vás udrží ve střehu. Seriál má na 100 dílů a je dostupný na stránkách Technického deníků.

3. Knihy o CNC programování

Základy CNC programování se dají docela dobře nastudovat z knih. Publikace typu programování CNC pro začátečníky jsou skvělým odrazovým můstkem pro úplné CNC analfabety. Takovou publikací, která je stravitelná laickou veřejností je kniha CNC obráběcí stroje a jejich programování od Miroslava Štulpy. Kvalitní jsou i zahraniční publikace, například CNC Programming: Principles and Applications od Mika Mattsona.

Více tipů na zajímavé kousky ze světa CNC literatury najdete zde.

Avšak bez praktické výuky se programování CNC obráběcích strojů těžko zcela naučíte. Pokud už jste ze školních let dávno vyrostli, zkuste třeba

4. Rekvalifikační kurzy

Podobně jako na jiné profese, i na programování CNC strojů si lze udělat rekvalifikační kurz. Zájemcům o rekvalifikaci na CNC programátora je určen rekvalifikační kurz „Programátor CNC strojů“.

Například v Brně poskytuje rekvalifikační kurzy Střední škola technická a ekonomická Brno či Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno. Zde se naučíte programování se stroji Fanuc, Sinumeric a Heidenhan. Poté vám půjde obsluha obráběcích CNC strojů jedna báseň.

Vzdělávací program rekvalifikačního kurzu je akreditován Ministerstvem školství ČR a po jeho absolvování dostanete osvědčení o rekvalifikaci. Výuka kurzu CNC programátora se skládá jak z teoretické, tak samozřejmě i praktické části.

5. Speciální kurzy

Kromě rekvalifikace na CNC stroje existují i „neoficiální“ kurzy CNC programování či školení na CNC stroje. Výhodou je, že si můžete vybírat podle úrovně vašich znalostí a rovněž časových možnosti. Ovšem programátorské kurzy nepatří k těm nejlevnějším – jelikož je při výuce zapotřebí moderní technika, ceny kurzů jdou klidně do řádů desítek tisíc korun.

6. FANUC Akademie

Odborníkem na automatizaci továren se můžete stát ve školící akademii FANUC. Proniknete do hloubky problematiky CNC strojů a jejich programování. Zejména se naučíte CNC programování ve FANUC – řídícím systému, vyvinutým a využívaným naší společností.

Výuka probíhá ve školících centrech FANUC v Praze, která je hlavní pobočkou FANUC Akademie, či ve slovenském školícím centru v Trnavě (Podrobné informace o školících střediscích FANUC naleznete na této adrese.

Více o jednotlivých seminářích FANUC se dozvíte zde, kde se na některý z nich můžete rovnou i přihlásit.

Co jsou to CNC stroje?

Zkratka CNC pochází z anglického Computer Numerical Control. Jedná se tak o obráběcí stroje, které jsou řízené počítačem. Ty dokáží obrábět výrobek dle přesně vymezených požadavků, jež jsou vtěleny do tzv. NC programů. NC programy jsou tvořeny řetězci znaků a příkazů, kterým se říká G-kódy. CNC stroje dokáží znatelně zefektivnit výrobu, G-kódy však musí být napsány perfektně – funkce CNC programování je tak velmi důležitá.