Mezinárodní společnost AWL-Techniek se sídlem v nizozemském Harderwijku je špičkou na poli automatizovaného svařování a dodává technologie do celého světa. Jaké výrobní systémy jsou momentálně nejžádanější? Co patří mezi nejnovější trendy v automatizaci? Na to i mnoho dalšího nám v rozhovoru odpověděl Project Leader z české pobočky firmy Martin Balšán.

 

FOTO: Roboty FANUC v AWL

Roboty FANUC patří mezi nejžádanější robotická zařízení. Především u robotů pro bodové svařování zákazníci oceňují vysokou rychlost a nosnost.
Zdroj: AWL

 

Experti AWL navrhují a budují výrobní systémy tam, kde hraje hlavní roli odporové svařování, obloukové svařování nebo svařování laserem. Používají nejmodernější kontrolní technologie, nejnovější komponenty a systémy. Jsou schopni zajistit optimální produktivitu výroby.

 

Vaše společnost neustále roste. Na čem stavíte úspěch?

Základem jsou především kvalitní lidé. V současné době máme 420 vysoce motivovaných, inovativních a silně zákaznicky zaměřených zaměstnanců. S tvořivostí, otevřenou komunikací a znalostí všech běžných svařovacích technik je AWL schopen udržet svou 15% růstovou strategii.

Nejvíce zakázek přichází z automobilového průmyslu


Jak vypadaly začátky AWL?

AWL byl založen v roce 1993 s pouhými 48 zaměstnanci a zákazníky hledal zpočátku především v Nizozemsku. Hlavní důraz byl kladen na speciální stroje, odporové svařování a jednoduchou automatizaci.

Co všechno patří mezi vaše činnosti dnes?

V posledních 20 a více letech prošel AWL velkou transformací. Z místního hráče na trhu se stal celosvětovým partnerem pro zákazníky. Dnes se zabýváme rozmanitými činnostmi, jako je automatizace, robotizace, svařování, logistika, manipulace, vize nebo systémová integrace.

Z jakých odvětví máte nejvíce zakázek?

Primárně se zaměřujeme na automobilový průmysl, kde jsou nezbytné vysoké objemy, rychlost a kvalita. Mezi další významné obory patří stavebnictví, topenářství nebo skladování. V současné době jsou nejžádanější automatizovaná svařovací zařízení.

Jaké výhody mají svařovací zařízení oproti lidským svářečům?

Hlavní výhodou je spolehlivost, rychlost a opakovatelnost za jakýchkoliv podmínek.

Robotická zařízení FANUC

Společnost AWL používá ve svých zařízeních roboty FANUC. Zdroj: AWL

 

Mezi lidmi koluje mýtus, že svařovací roboty jsou méně zručné, než kvalifikovaní svářeči, a proto je nemohou nikdy nahradit. Co říkají vaše zkušenosti?

Pokud svařovacího robota programuje a ovládá člověk, který má se svařováním zkušenosti, pak se i z robota stává zkušený svářeč. Samozřejmě jsou i situace, kdy je nasazení svařovacích robotů nemožné a je nutné využít služeb zkušených svářečů.

Robotika a automatizace zažívá zlaté časy. Jaké jsou její největší výhody?

Investice do automatizace a robotiky přináší majitelům továren vyšší kvalitu výroby, stabilitu, přesnost, spolehlivost a především efektivitu nákladů. Kdo chce držet krok s konkurencí, bez alespoň částečné automatizace se neobejde.

Jaké robotické systémy používáte do vašich zařízení?

Jako systémový integrátor instalujeme roboty do strojů pro svařování, manipulaci a logistiku. Využíváme zařízení nejrůznějších výrobců, o značce robota rozhoduje sám zákazník. V současné době patří mezi žádané například roboty FANUC.

Jaké jsou výhody robotických zařízení FANUC?

Myslím, že výhodou oproti jiným značkám je větší rychlost a nosnost robotů FANUC. To se projeví zejména u robotů pro bodové svařování, pro které bývají také nejčastěji využívány.

Můžete uvést nějakou zajímavost, kde byly roboty FANUC například využity?

Pro jednoho zákazníka jsme v montážním stroji použili robota FANUC pro manipulaci s velmi malou součástkou, kde byl požadovaný výrobní čas 3 sekundy, a součástka byla polohována s přesností desetin. V tomto případě jsme velmi ocenili právě přesnost a rychlost, s jakou tyto roboty dokážou pracovat.

Roboty FANUC v AWL

Roboty FANUC mají několik výhod. Jsou především rychlé, silné a velice výkonné.
Zdroj: AWL

 

Do jakých zemí dodáváte zařízení a kam byste rádi v dalších letech pronikli?

Stroje AWL jsou dodávány do celého světa. Od Evropy, přes Čínu, Ameriku až po Afriku. Klíčové zákazníky máme především v Německu. Sledujeme trend globální platformy, chceme být partnerem pro naše zákazníky kdekoliv na světě.

AWL vyvíjí stále nové konfigurace


Experti AWL vyvinuli v minulosti několik převratných technologií. Můžete vysvětlit například výhody systému pro řízení paprskového spínače?

Tato konfigurace se skládá z jednoho nebo více robotů s pevnou optikou. Má skvělý dosah schopností, vysokou přesnost dráhy a vynikající flexibilitu. AWL systém pro řízení paprskového spínače umožňuje přepínat z optiky na druhý laserový zdroj, který je proto plně využit. Systém využívají především výrobci, kteří potřebují vytvářet výrobky s relativně velkými vzdálenostmi mezi sváry a sváry v různých úhlech (3D).

Na čem momentálně pracujete a čemu se chcete do budoucna věnovat?

Navrhli jsme a budujeme stroj pro instalaci ozdobných proužků na okna aut. Jedná se o unikátní projekt, který kombinuje složitost, rozsáhlou robotizaci a delikátní produkt. Až do nedávné doby se tato práce prováděla kvůli nedostatku jiných alternativ ručně. Protože to byl drahý a poměrně nespolehlivý proces, byli jsme díky naší odborné znalosti v oblasti techniky a automatizace požádáni, abychom navrhli a vyvinuli automatizaci celého procesu. To se nám také podařilo a v budoucnu očekáváme mnohem více žádostí o tyto druhy aplikací.

 

Co myslíte vy, v jakých průmyslových oblastech půjde automatizace v příštích letech nejvíce dopředu?