Až 50% úspora barev, snížení emisí a vysoká kvalita nátěru. To všechno jsou benefity robotického lakování. Většina z nás si pod tímto procesem představuje lakování aut na výrobní lince. Ve skutečnosti se robotické lakování využívá v mnohem širším záběru, včetně lakování dvířek u kuchyňské linky a okenních rámů. Pojďte se společně s námi podívat na 6 faktů o lakovacích robotech, které bychom o nich měli vědět. 

  1. Šetří náklady

Hlavní výhodou používání lakovacích robotů je úspora lakovacích barev. Ve srovnání s manuálním lakováním je tato úspora opravdu výrazná. Představuje 30 až 50% ušetření lakovacích barev a splňuje tak požadavky firem na snižování nákladů. Vedlejším pozitivním efektem šetření lakovacích barev je snižování emisí a zlepšení životního prostředí, což odpovídá standardům dnešní doby, kdy se dbá na snižování znečištění ovzduší. Základním konceptem v této problematice je v České republice Národní program snižování emisí České republiky, který odpovídá požadavkům Evropské unie a stanovuje cíle na snížení emisí do roku 2020 na požadovanou úroveň. 

  1. Zvyšují produktivitu výroby

Lakovací roboty jsou nejčastěji pořizovány z důvodu zvýšení produktivity výroby. Toho je docíleno díky několika základním vlastnostem těchto robotů. První z nich je vysoká dynamika, se kterou stroje pracují. Dalšími pozitivními vlastnostmi lakovacích robotů jsou jejich rychlost a přesné řízení technologie. Na jeden robot je možné připojit až dvě pistole. Robot tak může spolupracovat s průběžným dopravníkem nebo lakovat díly na pevném či otočném stole. To umožňuje zkrátit čas lakování dílů, čímž se zvyšuje objem výroby, respektive produktivita výroby.

  1. Na pracovišti je bezpečněji

Nahrazením manuální obsluhy se celé pracovní prostředí stává bezpečnější. Pracovníci se díky využití průmyslových robotů nedostávají tak často do styku s chemickými látkami, které mohou mít negativní vliv na jejich zdraví. Současně se zlepšuje pracovní prostředí pro zaměstnance. 

  1. Zjednodušení procesu lakování

Obsluha lakovacích robotů není náročná. Zapojení průmyslových robotů do výroby je méně náročné než lidská obsluha. Dříve byl celý proces lakování zdlouhavý a jednotlivé kroky na sebe nenavazovaly. Po zapojení robotického lakování se celý proces výrazně zjednoduší. Roboty pracují prakticky samy. Stačí je pouze připojit k výrobní lince a tím veškerá starost končí. Duté zápěstí navíc eliminuje riziko zničení kabelu a kontaminaci odpadávajících zbytků barvy. Těmito funkcemi je vybaven například lakovací robot P -250iB/15

  1. Jsou flexibilní

Díky využití lakovacích robotů se výroba stává flexibilnější. Stačí pouze přeprogramovat robota a pokračovat v procesu výroby jiných typů dílů. Japonský FANUC dokonce nabízí maximální přizpůsobitelnost v prostředích pro lakování. Mohou být namontovány na podlahu, zeď pod různými úhly a také na strop. Různé typy montáže umožňují optimální využití pracovního prostoru, snadný přístup a bezproblémovou údržbu. 

  1. Pracuje se s nimi snadno

Někteří lidé se práce s roboty obávají. Největší strach panuje ohledně jejich ovládání. Roboty jsou ale v dnešní době vybaveny specializovanými softwary, které práci s nimi výrazně zjednodušují. Například japonský FANUC za účelem snadného ovládání využívá software PaintTool. Program je navržený tak, aby byl opravdu snadný na ovládání. Nevyžaduje prakticky žádné zkušenosti s programováním. Snadno lze nastavit velké množství procesů, jako je například změna barvy, sledování linky nebo určení dráhy.

Lakovací roboty firmám po celém světě výrazně snižují náklady. Jejich užívání mění podobu celého výrobního procesu. Proces lakování se díky nim zcela mění. A co vy? Už uvažujete o zakomponování lakovacích robotů do výroby?