Jsou spolehlivé, jsou silné, jsou (většinou) žluté. Roboty FANUC mají nesčetně podob i předností, a proto jsme se rozhodli vám je postupně představovat v naší rubrice Robot měsíce. Přiblížíme vám, v čem je který robot špičkou a do kterých situací se nejvíce hodí. Vybere si totiž opravdu každý.

Naším srpnovým robotickým hrdinou je CRX-10iA, lehký a snadno programovatelný kolaborativní robot, který je vždy spolehlivě k ruce svému lidskému kolegovi. Jeho instalace je velmi jednoduchá a díky funkci Drag & Drop zvládne naprogramování každý. Poznejte blíže tohoto šikulu!

V čem vyniká

Kolaborativní robot je perfektní pomocník, který svému lidskému parťákovi pomůže k zefektivnění pracovního procesu a zvýšení jeho kvality. O to důležitější je však bezpečnostní stránka robota. 

Ale žádné strachy – stejně jako další kolaborativní roboty FANUC se i CRX-10iA může pochlubit spolehlivými bezpečnostními funkcemi. Ač pouhý stroj, je velmi citlivý – řeč je samozřejmě o senzorech, které způsobí, že při sebemenším kontaktu s lidským tělem robot okamžitě nouzově zastaví.

Další skvělou vychytávkou je funkce Drag & Drop, díky které se bude šikovný robot vše učit přímo od vás. Jedná se totiž o funkci ručního navádění, kdy stačí uvést robota do požadované pozice a následně ji uložit do tabletu. Robot si pohyby zapamatuje a příště je bude dělat přesně podle vaší ukázky, ale už úplně sám.

CRX-10iA také nabízí snadno použitelný zásuvný software, s jehož pomocí uživatelé zvládnou snadno nainstalovat rozhraní pro periferní zařízení. Vše je zkrátka nachystané pro co nejhladší uvedení robota do jeho nové práce.

Kam se hodí

Díky své velmi nízké hmotnosti (40 kg) se dá CRX-10iA snadno nainstalovat v široké škále aplikací. Opakovatelnost 0,04 mm zase zaručuje, že robot snadno zvládne i ty nejpreciznější úkoly. Citlivé senzory jsme již zmínili v souvislosti s bezpečím, dokážou však robotu pomoct i při těžších úkonech jako montování nebo šroubování. 

CRX-10iA se zkrátka hodí skoro do každého typu výroby, záleží jen na vás, co všechno ho naučíte. Jaké jsou limity? Dosah ramena robota je 1249 mm, užitečné zatížení činí 10 kg.

Řekli o něm

„V kombinaci s novým grafickým programovacím rozhraním FANUC iHMI je možné robot CRX-10iA velice jednoduše a rychle naprogramovat. Tato vlastnost může mít velký přínos při časté změně produktu ve výrobě a tím i programu. Požadavek na tyto funkce přichází zejména z malosériové výroby. Konstrukce robota a řídícího systému je ale zároveň navržena i do náročného průmyslového prostředí, proto tento robot vyniká vysokým krytím a odolností.“

Michal Žáček, Sales Engineer FANUC

Věděli jste, že…

Nasazení robota CRX-10iA může být od manipulace v obráběcím stroji až po svařování. Ale existuje například i v provedení Food, kdy je robot certifikovaný pro kontakt s potravinami.