Jaké jsou výhody automatické paletizace? Vyplatí se paletizační roboty i malým podnikům? Kolik tun zboží jsou schopny přendat na paletu za jednu hodinu. Nejen na to jsme se zeptali Regional Sales Managera FANUC, Jiřího Bažaty.

 

FOTO: Regional Sales Manager FANUC Czech, Jiří Bažata

Jiří Bažata, Regional Sales Manager FANUC Czech.
Foto: Jan Holeček

Počet průmyslových robotů v potravinářství stoupá. Jak se změnil jejich počet za posledních několik let?

Množství průmyslových robotů v potravinářství sice skutečně stoupá, nicméně nárůst není tak markantní jako např. v oblasti automotive.

Pokud bychom to vyjádřili čísly, počet robotů v potravinářském průmyslu vzrostl o několik jednotek až desítek oproti stovkám až tisícům v automotive.

Co jsou hlavní výhody automatické paletizace v potravinářském průmyslu?

Díky robotickým paletizátorům v prvé řadě dochází ke zvýšení produktivity, výkonu a flexibility. V aplikacích, kde probíhá paletizace těžkých produktů, se samozřejmě také usnadňuje namáhavá práce pro obsluhu.

Jaký mají paletizační roboty dosah a hmotnost zátěže?

Spektrum paletizačních robotů je široké. Paletizaci na palety interně rozdělujeme na malou a velkou.

Klasické robotické paletizátory, které jsou nejpoužívanější, jsou čtyřosé roboty. Jejich maximální nosnost je 700 kilogramů a dosah 3,2 metry.

Co se týče malé paletizace, která je zhruba do 100 kilogramů, u té se využívají pětiosé a šestiosé paletizační roboty.

Kolik tun zboží jsou robotické paletizátory schopny přendat na paletu například za jednu hodinu?

Zde samozřejmě záleží na typu paletizačního robota. Například nejvýkonnější a největší čtyřosý paletizační robot je řady M-410, který má nosnost 700 kilogramů, zvládne až 490 tun za jednu hodinu.

Uveďte nějaké příklady, kde je vhodné paletizační roboty nasadit?

Jednoduše všude, kde probíhá paletizace. To znamená na konci výrobních linek, kde na výstupu vyjde krabice či pytel. Ty samozřejmě mohou být různých rozměrů a typů a je potřeba je složit do definovaných skladeb pro zákazníky.

Když paletizaci dělá člověk s různými druhy boxů či pytlů, může do tohoto procesu vnést nějakou chybu – skladbu složí špatně a zákazník ji pak reklamuje.

Nasazením paletizačních robotů s vhodným programem či detekcí produktů pomocí kamerového systému se riziko vzniku případných chyb eliminuje.

Vydrží paletizační roboty pracovat i v náročných podmínkách, například v například v prostředí se zvýšenými teplotami?

Ano, paletizační roboty a řídící jednotky jsou konstruovány tak, aby vydržely pracovat v prostředí s teplotami až do 45–50 °C.

FANUC má navíc ve svém portfoliu průmyslové roboty, které disponují zvýšeným krytím a odolností proti agresivnímu prostředí.

Jakou životnost paletizační roboty mají?

Na životnost průmyslových robotů se nás často ptají naši zákazníci.

Velmi záleží na tom, na jaký druh aplikace jsou využívány. To znamená, jak je konkrétní aplikace navržena, v jakém taktu průmyslový robot pracuje či jak hodně jsou zatěžované nebo přetěžované jednotlivé osy.

Dá se nějak přetěžování os průmyslových robotů zabránit?

FANUC má několik nástrojů, kterými dokáže optimalizovat jednotlivé zatížení os a prodloužit tak životnost průmyslových robotů. Některé aplikace jsou však z hlediska cyklů tak náročné, že i po optimalizaci dochází k přetěžování os, což má vliv na životnost průmyslového robota.

Máme aplikace, kde robot bez problému funguje 15-20 let. Máme i aplikace, kde roboty po 10 letech vyžadují větší zásah. Nicméně to neznamená, že je neopravitelný a přestane být funkční.

FANUC má k dispozici originální náhradní díly, díky kterým se robot opět omládne a dostane se do formy.

Vyplatí se paletizační technika i malým a středním podnikům?

Paletizační technika se malým a středním podnikům rozhodně vyplatí. I malá či střední firma může mít produkt, který dělá velkém množství, velkých dávkách a s důrazem na produktivitu.

Samozřejmě jde hlavně o to, aby za pořízení paletizační techniky stála návratnost.

Jak paletizační roboty na paletizačních linkách dokážou rozpoznat několik desítek velikostí krabic.

Paletizační roboty mají v programu nastavenou jednak schopnost rozpoznat a manipulovat s různými velikostmi krabic. S tím souvisí volba typu robotického chapadla. To je buď univerzální, tedy uzpůsobené na různé rozměry. Nebo se aplikuje výměnný systém chapadel, ať už mechanicky nebo automaticky.

Druhou možností je využít inteligentní kamerový systém iRVision, který dokáže rozpoznat velikost, polohu i orientaci zboží.