Zajímá vás oblast automatizace, robotizace průmyslu a digitalizace? Rádi byste získali přehled o tom, jaké jsou žhavé novinky v oboru a kam se posouvají moderní technologie? Přinášíme vám seznam nejvýznamnějších strojírenských veletrhů v roce 2018. Přijďte navázat nové kontakty a získat know how v oboru.
Nenechte si ujít TOP veletrhy z oblasti strojírenství, kovoobrábění a tváření u nás i ve světě. 

Strojírenské veletrhy v České republice

1. FOR INDUSTRY (15. – 18. května 2018 PVA EXPO Praha Letňany)

V roce 2018 nebudou PRŮMYSLOVÉ VELETRHY PRAHA rozděleny dle oborů do souběžnýných veletrhů: FOR INDUSTY, FOR SURFACE, FOR ENERGO Smart a FOR WELD, jako jste byli zvyklí v předchozích letech, ale budou spojeny se do jednoho celku pod názvem FOR INDUSRY. Na veletrhu jehož hlavními obory jsou strojírenství, povrchové úpravy, elektrotechnika a energetika, logistika a svařování se mezi vystavovateli představí zlínská firma TAJMAC- ZPS, patřící ke klíčovým dodavatelům obráběcích strojů v ČR. V oblasti nástrojů bude zastoupena firma Sandvik Coromant, která je předním světovým dodavatelem nástrojových řešení a know-how pro oblast obrábění kovů.

2. Veletrh Vědy Letňany (7. – 9. června 2018 v PVA EXPO PRAHA Letňany)

Čtvrtý ročník Veletrhu vědy Akademie věd ČR slibuje skvělou podívanou, 3 dny, 100 expozic, více než 80 vystavovatelů na 8000 m² a hlavně nespočet novinek a zajímavostí ze světa vědy. Největší populárně naučná akce svého druhu v Česku představí výsledky práce vědeckých elit a nejlepších inovačních firem. Návštěvníci se mohou těšit na Superpočítače, které se v mezinárodním měřítku podílejí na vývoji léků, nových materiálů či letadel. Díky virtuální realitě zažijete pocity pilotů v pilotní kabině a vyzkoušíte si experiment „trolley problem“ neboli „tramvajové dilema“.

3. Mezinárodní strojírenský veletrh Brno (1. – 5. října 2018 BVV Brno)

Tradiční brněnský strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Účastní se ho více než 1 500 vystavovatelů. Hlavním tématem MSV  je průmyslová automatizace, prezentace měřící, řídicí, automatizační a regulační techniky. V rámci veletrhu jsou zastoupeny všechny stěžejní oblasti strojírenské a elektrotechnického průmyslu na je jednom místě.

Vloni byl na veletrhu představen nejsilnější sériově vyráběný průmyslový robot na světě od japonské firmy Fanuc. Už tradičně jsou jejich roboty nejoblíbenějším diváckým lákadlem veletrhu, stejně jako unikátní Alpha servo motory představující první ligu v odvětví automatizace. Už nyní jsme zvědaví, jaké novinky budou představeny v roce 2018.

4. IMT (1. – 5. října 2018, BVV Brno)

Mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů je svým zaměřením specializován na oblati řízení kvality, kovoobráběcí a tvářecí stroje, stroje pro nekonvenční a speciální technologie, pružné výrobní systémy či přesné nástroje.

Strojírenské veletrhy v Německu

5. HANNOVER MESSE (23. – 27. dubna 2018 HANNOVER MESSE, Německo)

Jeden z vůbec největších a nejvyhlášenějších světových strojírenských veletrhů se uskuteční v německém Hannoveru. Pravidelně nabízí novinky z průmyslové automatizace, IT, energetických a environmentálních technologií. Co víc, představí i novinky z robotiky a firmy, které zde vystavují, se chlubí svými koncepty, které by jednou mohly zlepšit kvalitu života.

Veletrh HANNOVER MESSE je průkopníkem trendů, prvotřídní platformou pro představení světových novinek z oblastí průmyslové automatizace, IT, výzkumu a vývoje stojírenství, energetických a enviromentálních technologií. Celosvětově si drží pozici jako nejuznávanější veletrh v kategorii strojírenských veletrhů.

6. EUROMOLD (9. – 11. října 2018 Exhibition Center,  Sindelfingen / Stuttgart, Německo)

EUROMOLD je mezinárodní veletrh výroby forem a modelů, nástrojů, designu a vývoje produktů. Vždy je o krok napřed, jsou zde prezentovány produkty budoucnosti a současně přinese vhled do inovativních procesů v oblasti výroby. Nosným tématem celého veletrhu je Průmysl 4.0, současný trend digitalizace a s ní související automatizace výroby a následné změny na trhu práce.

7. AMB 2018 (18. – 22. září 2018, Stuttgart, Německo)

Mezinárodní veletrh pro obrábění kovů, přesných nástrojů AMB je jedním z pěti nejvýznamnějších strojírenských veletrhů světa. Do Stuttgartu se sjede více než 1 450 vystavovatelů z téměř 33 zemí. Během veletrhu se uskuteční i mimořádná výstava Digital Way zaměřená na digitalizaci, firmy v ní spatřují budoucnost. Toto téma se dostává do popředí zájmu oboru obrábění a poptávka po informacích o ní narůstá.

8. EUROBLECH (23. – 26. října 2018, Hannover, Německo)

Mezinárodní veletrh technologií EUROBLECH pro zpracování plechů otevře své dveře návštěvníkům koncem října. Sjedou se zde návštěvníci z celého světa ze všech klíčových odvětví včetně následujících: strojírenství, plechové výrobky, součásti a sestavy, ocelové a hliníkové konstrukce, automobilový průmysl a související dodavatelé, elektrotechnika, spotřebiče, vytápění, větrání, klimatizace, optika, výroba železa a oceli, konstrukce obnovitelné energie či elektronický průmysl.

9. AUTOMATICA 2018 (19. – 22. června 2018, Mnichov, Německo)

Veletrh AUTOMATICA je největší světová přehlídka automatizace a robotiky. Celosvětově nejvíce uznávaný veletrh v oboru průmyslové a servisní robotiky, zaměřený na optimalizaci a zvýšení produktivity výroby různých průmyslových oborů: elektrotechnický, průmysl zpracování kovů, automobilový, průmysl plastů, obalů, potravinářský a farmaceutický. Své výrobky zde představí 850 vystavovatelů. Na co se můžete těšit? Dozvíte se, jak pomocí moderní robotiky, montážní a manipulační techniky snížíte svoje náklady na provoz při dosažení vyšší kvality. Veletrhu se účastní přední světoví výrobci robotů a jejich aplikací jako jsou: FANUC, EPSON, ABB, KUKA, SCHUNK, YASKAWA či UNIVERSAL ROBOTS.

10. MOTEK (8. – 11. října 20118,  Messe Stuttgart, Německo)

Mezinárodní veletrh MOTEK se řadí mezi přední světovou událost v oblasti automatizace výroby a montážních systémů, technologie procesů pro spojování, obrábění, kontrolu a tok materiálu, manipulační techniky a průmyslové manipulace. Jako takový je MOTEK jediným veletrhem, který se jasně zaměřuje na všechny aspekty strojírenství a automatizace, i na prezentaci celého procesního řetězce.

11. FAKUMA (16. – 20. října 2018, Friedrichshafen, Německo)

FAKUMA je mezinárodní veletrh pro průmyslové zpracování plastů určený zvláště odborné veřejnosti. Koná se ve Friedrichshafenu, v srdci evropského plastikářského průmyslu, kde se sjede více než 1800 vystavovatelů a prezentují komplexní nabídku pokrývající všechny aspekty vstřikování a extruze plastů. V oblasti techniky vstřikování plastů je FAKUMA veletrhem číslo jedna ve světě. Pozornost bude zaměřena na nejnovější technologie, stejně jako procesy a stroje pro efektivní zpracování plastů pomocí vstřikování, vytlačování, tepelného tvarování a 3D tisk. Už jej máte na svém seznamu?

12. Fachpack (25. – 27. září 2018, Norimberk, Německo)

Odborný mezinárodní veletrh FACHPACK se zaměřuje na obalové technologie pro průmyslovou sféru i  spotřebitele. Koná se jednou za tři roky v Norimberku, kde je během tří výstavních dnů představena ucelená nabídka novinek a zdokonalení v segmentech obalových materiálů a prostředků, balicích strojů, etiketovací a značkovací techniky, tisku a zušlechťování obalů.

Další strojírenské veletrhy v zahraničí

13. MEDZINÁRODNÝ STROJÁRSKY VEĹTRH (22. – 25. května 2018 Agrokomplex Nitra, Slovensko)

U slovenských sousedů proběhne v květnu již 25. ročník mezinárodní výstavy svařování a svařovací techniky. I letos nabídne největší veletrh na Slovensku trendy ve vývoji z oblasti strojů, nástrojů a technologií ve spojitosti se svařováním.

14. BIAM + WELDING (24. – 27. dubna 2018, Záhřeb, Chorvatsko)

BIAM- 24. Mezinárodní veletrh obráběcích strojů a nástrojů a současně probíhající WELDING- 27. Mezinárodní veletrh svařovacích a antikorozních technologií mají v Záhřebu více než čtyřicetiletou tradici. Oba veletrhy jsou ideální příležitostí pro získání ucelených informací a inspirace k zavádění a podpoře nových technologií a systémů v oblasti obráběcích strojů a nástrojů. Dále získáte přehled o novinkách v oblasti zpracování materiálů, svařování, svařovaných konstrukcí, komponentů, automatizaci výroby a procesů, kde patří robotika, software a inženýrství. Zájem o oba veletrhy je u návštěvníků i vystavovatelů každoročně vyšší a vyšší, rozhodně stojí za návštěvu.

15. METALLOOBRABOTKA (14. – 18. května 2018 Expocentre Moskva, Rusko)

Již 19. Ročník mezinárodního veletrhu Metalloobrabotka obráběcích technologií, vybavení a materiálů pro strojírenství patří k nejvyhlášenějším strojírenským akcím v Rusku a SNS.  V minulém roce měla Česká republika na veletrhu zástupce z firem TOS KUŘIM, TRIMILL, či KOVOSVIT MAS.

16. ITM POLSKA (5. – 8. června 2018 Poznaň, Polsko)

V červnu vás zveme do Polska na mezinárodní veletrh strojírenství ITM, který je po brněněském MSV největší akcí svého druhu ve střední a východní Evropě. Mezi vystavovateli nebudou chybět zástupci předních českých strojírenských firem jako Tajmac ZPS či TOS Varnsdorf a další firmy.

17. EUROWELDING (22. – 25. května 2018, Agrokomplex Nitra, Slovensko)

Mezinárodní výstava svařování a svařovací techniky proběhne již po dvacáté čtvrté. Budou představeny novinky ve strojích, nástrojích a technologiích ve spojitosti se svařováním. V minulém roce se veletrhu zúčastnilo 431 vystavovatelů mezi největší z nich patřili AMZ Slovakia, FRONIUS Slovensko, SCHUNK Intec či BOSCH REXROTH AG.

18. FOCAST (5. – 8. června 2018, Poznaň, Polsko)

Slévárenské fórum FOCAST v Poznani je jedinečnou událostí věnovanou slévárnám, výrobcům strojů a zařízení, dodavatelům komponentů, poskytovatelům služeb a zástupcům vědy. Tematický okruh se mimo jiné zaměří zvláště na litinové, ocelové slitiny a neželezné kovy, výkovky, stejně tak i konstrukce a výrobu strojů a kompletní linky pro výrobu odlitků, formovací materiály, tepelné zpracování odlitků, pecí, počítačem podporované navrhování odlitků, řízení a regulační techniky a umělecké odlévání.
Fórum navštíví zástupci z následujících odvětví: strojírenství, výroba automobilů, letadla, hornictví, ocelářství, medicína, energie a elektronika a zemědělské obrábění

19. INTERMAT (23. – 28. dubna 2018, Výstaviště Paris Nord Villepinte,  Francie)

Mezinárodní veletrh pro stavebnictví a průmysl stavebních hmot INTERMAT se koná ve Francii jednou za 3 roky. Oblíbenost veletrhu potvrzuje rekordní návštěvnost, 1500 vystavovatelů a 183 000 návštěvníků ze 167 zemí. Veletrh pokrývá široké spektrum kategorií- silniční práce, zemní práce a demolice, průmysl stavebních materiálů a základy, stavebnictví a odvětví betonu, zvedací technika, manipulační zařízení a doprava. Na největším stavebním veletrhu se vám otevírají možnosti, jak vstoupit na nové trhy. Akce přináší vystavovatelům přímé obchodní příležitosti.

20. UTECH EUROPE 2018 (29. – 31. května 2018, MECC, Maastricht, Nizozemsko)

UTECH EUROPE 2018 se koná v MECC v holandském Maastrichtu a je přední mezinárodní událostí pro globální polyuretanový průmysl. V roce 2018 se můžete těšit na strategickou konferenci a mezinárodní výstavu. Veletrh bude větší a nabitější než kdy předtím. Nejnovější technologie představí vystavovatelé ze společností jako jsou Cannon, Chromaflo, Evonik Industries, Lanxess, Repsol či Shell Chemicals.

21. PLASTEC (29. – 1. června 2018, Roofed Soccer Arena, Minsk, Bělorusko)

Zveme vás k účasti na mezinárodní odborné výstavě polymerních materiálů, zařízení a technologií PLASTEC do Minsku. Akce se koná současně s 21. mezinárodní výstavou TechInnoProm – technologie a inovace v průmyslu, která se koná pod záštitou vlády Běloruské republiky a každoročně ji zhlédne více než 5000 návštěvníků z řad manažerů firem, inženýrů, technologů a odborníků průmyslových podniků.

22. Welding Poznaň  (5. – 8. června 2018, Poznaň, Polsko)

Mezinárodní veletrh pro svařování se stal nejdůležitějším průmyslovým fórem v Polsku. Jsou zde zastoupeni vystavovatelé s bohatou mezinárodní účastí a prezentují své nejnovější výrobky a inovace.  Letos budou představeny výrobky v odvětví svařování a řezání jako jsou svařovací stanice elektronovým paprskem, zařízení pro svařování a řezání plynem, zařízení pro stříkání kovů; svářečky a stroje na svařovací trny; chladiče a radiátory i pájecí stroje.

23. TIB 2018  (10. – 13. října 2018, Bukurešť, Rumunsko)

Mezinárodní technický veletrh v Bukurešti je věnován průmyslovým technologiím a vybavením jimiž jsou: robotika, obráběcí stroje, laserové technologie a multifunkční průmyslové stroje, výrobky s inovativním designem, čerpadla, kompresory a hydraulická zařízení, IT produkty a software. TIB patří mezi jeden z nejdůležitějších odborných veletrhů na mezinárodní úrovni.

24. MACH-TECH 2018  (15. – 18. května 2018, Budapešť, Maďarsko)

Mezinárodní veletrh pro strojírenskou a svařovací techniku MACH-TECH se spojil s veletrhem INDUSTRY DAYS. Můžete se tak těšit na čtyři dny plné nejnovějších informací a inspirace. Celý veletrh se svým zaměřením bude soustředit na následující skupinu výrobků: průmyslové roboty, obráběcí stroje, povrchové úpravy, nářadí, svářečky a jiné. Letošního ročníku se zúčastní více než 420 vystavovatelů z 19 zemí a bude větší než kdykoliv předtím. Proto si už nyní zapište datum do svého diáře.

25. SMART Automation Austria (15. – 17. května 2018, Vídeň, Rakousko)

SMART Automation Austria je odborný veletrh průmyslové automatizace v Rakousku, který se zaměřuje na automatizaci továren i procesů. Koná se každoročně střídavě mezi Vídní a Linzem. Letos se dějiště veletrhu přesouvá do Vídně a sjede se tam nad 270 vystavovatelů ze 14 zemí, z nichž mnozí jsou lídry na trhu a technologičtí průkopníci v oboru. Produkty a služby, které jsou na výstavě představeny, zahrnují vše od jednotlivých komponentů až po kompletní systémy a integrované automatizační řešení, pokrývají celou řadu výrobních oblastí v průmyslové automatizaci.