Zkušenosti a znalosti v oboru CNC strojů patří v současné době mezi nejvyhledávanější. Kvůli potřebě nových specialistů v tomto odvětví už dokonce vznikla v USA první CNC škola Choice Career Collage. Studenti v okolí Chicaga mají možnost stát se certifikovanými specialisty na automatizaci už za čtyři měsíce.

 

FOTO: Škola na CNC stroje

Ve škole se učí, jak obsluhovat CNC stroje. Zdroj: Dollar Photo Club

Co se vyučuje ve škole, zaměřené na CNC stroje?

Škola na CNC stroje Choice Career Collage vznikla pod záštitou lídra v průmyslové automatizaci, společnosti FANUC. Studenti se po dobu čtyř měsíců učí užitečným vědomostem a praktickým znalostem CNC strojů, absolventi programu získávají uznávaný FANUC CNC certifikát.

Výuka CNC zahrnuje komplexní spektrum předmětů. Patří mezi ně:

  • Angličtina
  • Matematika
  • Čtení technických nákresů
  • Měření (GD & T)
  • CNC nastavení
  • CNC programování atd.

„Škola vznikla pod záštitou FANUC America a vychovává kvalifikované odborníky, kteří ovládají dovednosti potřebné k obsluze CNC strojů,“ říká Dean Steadman, manažer programu vzdělávání FANUC America. Studenti musejí jako v každé jiné škole absolvovat zápis, průběžně jsou testováni a na konci studia dělají závěrečné souhrnné a certifikační zkoušky.
Naučí se kompletní CNC programování přímo v učebnách, kde jsou umístěny výukové CNC stroje. Výuka programování CNC strojů je skutečně intenzivní a škola nepatří k nejjednodušším. Absolventi kurzu však mají skutečně dobré uplatnění. CNC programátoři jsou žádaní, protože automatizace ve výrobě přibývá a není pravděpodobné, že by se trend obrátil.

Kde se mohou absolventi školy uplatnit?

Po dokončení studia mají absolventi znalosti a praktické dovednosti, díky kterým mohou okamžitě nastoupit do zaměstnání ve výrobním odvětví. Na škole vyučují pouze certifikovaní instruktoři, kteří dodržují schválený učební plán na skutečné CNC zařízení.
Škola proto přesně odpovídá na poptávku ze zpracovatelského průmyslu a vychovává kvalifikované CNC operátory a CNC programátory. Prakticky ihned po ukončení školy mohou pracovat pod minimálním dozorem. Jsou tak skutečnou oporou týmu již od prvního dne. Odpadá potřeba zaškolování nového zaměstnance, protože ten už stroje plně ovládá.

Proč vznikla první škola CNC právě v USA?

Není překvapením, že první škola pro výuku na CNC strojích vznikla právě pod záštitou FANUC CORPORATION, lídra v průmyslové automatizaci. Korporace dodává CNC stroje do celého světa, má pobočky ve 45 zemích. Jedna z největších sídlí právě v USA, kde vznikla první škola na CNC stroje. FANUC America Corporation dodává průmyslové roboty do celé Severní i Jižní Ameriky. Nyní je díky škole schopná vychovávat také profesionální pracovníky, kteří mohou na strojích od jejich instalace samostatně pracovat.

 

Myslíte, že je by se podobný vzdělávací program uplatnil i v České republice?