Zajímá vás historie robotiky nebo naopak její budoucnost? Nejzajímavější poznatky o robotech z celého světa nabízí například muzeum robotů v Japonsku. Poznejte robota Asimo a řadu dalších v interaktivních expozicích!

 

FOTO: Miraikan v Tokiu

Japonské muzeum Miraikan
Zdroj: Wikipedia Commons

Nejznámější Muzeum robotiky najdete v Tokiu

Není překvapivé, že se nejznámější muzeum robotů nachází na území Japonska. V zemi, kde vzniká největší počet robotických zařízení, mají tyto stroje skutečně významné postavení. Přečtěte si v našem článku o humanoidních robotech o tom, jak se stávají běžnou součástí života lidí v Japonsku. Národní muzeum moderních věd a inovací, které je známé pod názvem Miraikan, se nachází přímo v hlavním městě Tokiu. Celé muzeum, umístěné v moderní osmipatrové budově, je velice interaktivní. Jeho expozice jsou proto zajímavé nejen pro dospělé, ale také pro děti.

Neodmyslitelnou součástí Národního muzea moderních věd a inovací je stálá expozice, věnovaná robotice. Můžete tam potkat nejrůznější roboty z historie, mezi které už dnes patří také robot Asimo od firmy Honda, který vznikl v roce 2000. I přesto nebo právě proto, že už není nejmladší, robot stále ohromuje návštěvníky svými schopnostmi. Umí běhat, plní nejrůznější úkoly a interaguje s lidmi. Vystoupení robota Asimo můžete zhlédnout na následujícím videu.

 

Zdroj: MiraikanChanel

Historie robotiky ožívá na technologickém institutu v Massachusetts

V expozici Technologického institutu v Massachusetts (MIT) na vás historie robotů doslova dýchá. Návštěvníci výstavy se mohou seznámit s historií robotiky již od jejího zrodu. Vědci z MIT zkoumají umělou inteligenci už od roku 1959 a dnes se díky tomu mohou pyšnit jednou z největších laboratoří na akademické půdě kampusu.

Malé muzeum robotů je plné historických i moderních strojů, návštěvníci proto mohou sledovat jejich postupné zdokonalování. K dispozici jsou roboty z různých oblastí, najdeme zde například chirurgické roboty, které zachraňují životy, ale také roboty průzkumníky. Jedním z nejzajímavějších robotických zařízení je například robotický gepard, kterého můžete vidět na videu.

 

Zdroj: MIT Robotic Cheetah

Velkolepý robotický veletrh má své místo v Las Vegas

V USA ještě chvíli zůstaneme, jen se za roboty přesuneme více na západ. V Las Vegas je totiž v lednu možné navštívit kromě kasín a heren také robotický veletrh International CES, který se bude věnovat především robotickým systémům. Výstava robotů začíná už 6. 1. 2015 a bude

International CES v Las Vegas

Roboti na veletrhu
Zdroj: cesweb.com

ještě větší, než v loňském roce.

Více než 18 inovativních firem představí řadu inteligentních, autonomních strojů, které jsou schopny slyšet a reagují na životní prostředí způsobem, jaký byl ještě donedávna nepředstavitelný. Tématem veletrhu není historie robotů, ale návštěvníci se dozvědí hodně právě o jejich budoucnosti. Rozhodně se tedy bude na co dívat!

V Česku se můžeme těšit na Mezinárodní strojírenský veletrh

Přestože nemáme žádné stálé muzeum robotů, můžeme se v České republice pyšnit největším strojírenským veletrhem ve střední Evropě, který se tématu robotiky věnuje. Koná se pravidelně na brněnském výstavišti, v roce 2015 ho mohou návštěvníci vidět v době od 14. do 18. září.
Mezinárodní strojírenský veletrh se v posledních letech zaměřuje především na robotiku. Už v roce 2014 navštívila mezinárodní veletrh v Brně spousta významných firem z oboru automatizace a robotiky z celého světa, mezi nimiž nechyběl ani FANUC. Podrobnější informace se můžete dočíst v našem článku, věnovaném právě loňskému ročníku veletrhu.

 

Zdroj: VeletrhyBrno

 

Můžete doporučit nějakou další zajímavou expozici, věnovanou robotice?