Zvládají i složité souvislé 5-ti osé obrábění při výrobě lopatek pro turbíny či čerpadel, ale zhotoví téměř vše, s čím během dne přijdeme do styku. Ano, řeč je o CNC strojích a my představujeme seznam 8 bodů, které jste o nich možná nevěděli.

 

V minulém článku s názvem Co jsou to CNC stroje a co dovedou? jsme si vysvětlili, co jsou to CNC stroje, jaká je jejich definice a charakteristika a co dnešní CNC stroje umí. Dnes přinášíme čtenářům magazínu FactoryAutomation.cz o CNC strojích několik zajímavostí a pikantností.

1. Přesnost obrábění až na nanometry

O CNC strojích jste již možná slyšeli mnoho a pravděpodobně víte, že mezi jejich přední vlastnosti patří dokonale přesné obrábění. Jaké přesnosti je ale možné docílit v případě obrábění kovů či dřeva?

Pro méně náročné aplikace pracují CNC stroje s přesností 0,01mm (IS-A). Standardní obráběcí stroje pracují s přesností na 0,001mm (IS-B) a geometrická přesnost speciálních obráběcích strojů může dosahovat až 0,000001mm (IS-E)!

2. Výroba na CNC strojích zcela bez zásahu člověka

Stále častěji se ve výrobě setkáváme s automatizací celého výrobního, respektive obráběcího, procesu. Logicky je tak sdružováno více strojů do technologických linek za pomocí automatické manipulace. Stále běžnější je využití průmyslových robotů, díky nimž lze dosáhnout i několika denního samostatného provozu.

Toto řešení využívá i samotná výroba CNC strojů, pohonů a servomotorů společnosti Fanuc. Právě díky tomuto propojení je výroba stále soustředěna pouze v Japonsku a přesto bylo možné k dnešnímu dni instalovat přes 300 tisíc CNC po celém světě.

Věděli jste, že výroba CNC v centrále Fanuc na úpatí posvátné japonské hory Fudži může jet až 700 hodin bez zásahu člověka?

3. Co obnáší údržba CNC strojů?

Každého, kdo uvažuje o využití CNC strojů ve výrobě, jistě zajímá také to, co si má představit pod souslovím údržba obráběcích strojů a co obnáší.

Ve skutečnosti se pro obsluhu dnešních číslicově řízených strojů jedná v podstatě jen o pravidelnou údržbu v podobě čištění nečistot, které přirozeně vznikají obráběcím procesem. Elektrické komponenty jsou už standardně bezúdržbové.

Skutečná údržba CNC obráběcích strojů je tak omezena například jen na kontrolu záložních baterií pro paměť CNC a pro absolutní snímače.

Dnešní CNC řízení mají navíc spoustu diagnostických vlastností. Tyto funkce samy odhalí možný problém na řízení, jakým může být například nízký izolační odpor motorů či problém na chladícím ventilátoru.

4. Dají o sobě vědět

V případě jakéhokoliv problému dokážou CNC stroje obsluhu upozornit třeba smskou. Díky připojení CNC řízení k internetu lze dostávat informace o obráběcím procesu prakticky na jakákoliv na mobilní zařízení.

Konkrétně u CNC řízení FANUC lze pravidelně přijímat emailové zprávy o stavu stroje, obráběcím procesu nebo poruchách například na mobil či tablet. Samozřejmostí je možnost zobrazit si přímo CNC obrazovku ve webovém prohlížeči.

5. Co se stane, když vypadne proud?

Výpadek proudu pro CNC neumí znamenat vůbec žádný problém. Stroj je možné vybavit hardwarovými komponenty a softwarovými funkcemi, pomocí nichž je možné si zvolit, jakým způsobem má na takovouto situaci reagovat.

V závislosti na typu obráběcího procesu a na typu stroje lze zajistit bezpečné zastavení, vřetene a všech os. Dnešní software umožňuje CNC naprogramovat pro bezpečné vyjetí z řezu, popřípadě zabránit pádu gravitačních os, aby nedošlo k poškození obrobku a nástrojů.

6. Nejdřív simuluj, potom obráběj

S nadsázkou můžeme parafrázovat přísloví Nejdřív měř, potom řež, které by v případě programování CNC strojů mohlo znít Nejdřív simuluj, potom obráběj. Ačkoliv pro psaní vlastního jednoduchého NC programu stačí pouhý textový editor, pro výrobu složitých obrobků se dnes standardně využívá simulace.

Programátor má na počítači nainstalovaný speciální program, který mu pomáhá simulovat prostředí CNC řízení. Simulátor se totiž chová úplně stejně jako jeho CNC. Takový program lze poté přímo odladit a odsimulovat na PC a až poté nahrát přímo do CNC stroje.

U nejsložitějších úloh pak programátor využívá CAD/CAM softwaru a pomocí postprocesoru z něj vygeneruje program pro daný typ CNC.

7. Přenos NC programů do CNC obráběcích strojů je hračka

V dnešní době je přenos NC programů do CNC zcela běžná praxe. Program může být napsán klidně v pohodlí kanceláře na PC a do stroje je nahrán až následně. K tomu mohou sloužit různá rozhraní jako je PCMCIA karta, USB slot, lokální síť nebo i pomocí rozhraní RS232.

8. Řízení CNC strojů skoro jako ovládání televize

Ruční ovladač je mezi všemi druhy řízení CNC strojů stále populárnější. Používá se obzvláště pro odladění programu, kdy se navolí zvláštní režim automatického chodu stroje pro ovládání ručním kolečkem. Obsluha tak může pomocí rychlosti otáčení ručního kolečka ovládat i rychlost provádění NC programu.

A jaká otázka v souvislosti s CNC stroji napadá vás? Napište nám ji do komentářů pod článek!