Vysokorychlostní vrtání šetří peníze a zvyšuje produktivitu nejen v sériové výrobě, ale nachází uplatnění také u výroby malosériové a kusové. Výhody CNC vrtacích strojů jsou neocenitelné i vzhledem k tomu, že kromě vrtání toho umějí daleko víc. Co všechno?

 

FOTO: Vysokorychlostní vrtání

CNC vrtačky mohou sloužit od výroby několika prototypů až po kompletní sériovou výrobu.
foto: fanuc.cz

Vrtací stroje s inteligentní funkcí

Stejně jako je malíř vybaven štětcem, neobešly by se CNC vrtací stroje bez vysokorychlostní vřetene. Právě jeho značný rozsah a posuvy vedou k velmi rychlé, přesné a kvalitně odvedené práci. CNC stroje jsou v současnosti zároveň vybavovány inteligentními funkcemi, což ještě více zrychluje pracovní cyklus a přesnost vrtání. Tyto funkce totiž umožňují odsunutí vrtacího nástroje z dráhy a jeho přesouvání mezi jednotlivými body tou nejrychlejší možnou trasou.

Foto: CNC stroj s inteligentní funkcí

Inteligentní funkce CNC strojů zrychlují pracovní cyklus a přesnost vrtání.
foto: fanuc.cz

Vrtání tvrdých kovů s přerušováním

Vyvrtávací CNC stroje lze nastavit tak, aby během vrtání dělaly krátké pauzy – tzv. cykly přerušovaného vrtání, které z předmětu bezpečně odstraňují vzniklé třísky a chrání vrták před zlomením nebo přehřátím, což velmi usnadňuje vrtání do tvrdých kovů a dalších tuhých předmětů.

Křivka zrychlení ve zvonu

Jednou z dalších inteligentních funkcí CNC vrtacích strojů je tzv. křivka zrychlení ve tvaru zvonu (Bell shape positioning). Co si pod tímto pojmem představit? V případě této funkce se jedná o inteligentní číslicové řízení, které automaticky volí nejrychlejší trajektorii mezi dvěma děrami a zkracuje tak čas mezi vrtáním.

Foto: Křivka zrychleni

Díky funkci křivka zrychlení CNC vrtací stroje automaticky volí nejrychlejší trajektorii mezi dvěma děrami, čímž se zkracuje čas mezi vrtáním.
foto: fanuc.cz

CNC vrtačky nejen k vrtání

Vzhledem k vysoké technologické úrovni CNC vrtacích strojů dnes CNC vrtačky slouží k mnohem více účelům než pouze k vrtání. Vrtací stroje se tak v tomto směru mění v univerzální obráběcí „mašiny“, které umožňují širokou škálu dalších úloh. Jakých?

Univerzální obráběcí CNC stroje

Některé CNC vrtací stroje jsou experty i na pokročilé možnosti frézování, závitování i vyvrtávání. Slouží přitom od výroby několika prototypů až po kompletní sériovou výrobu. Nejlepší CNC vrtačky jsou dokonce vybaveny i vysokorychlostní výměnou nástrojů, která jim umožňuje přepínat mezi jednotlivými operacemi frézování, vrtání, závitování, vyvrtávání a broušení za pouhých 1,6 sekundy.

Foto: Vysokorychlostní zavitování

Kromě vrtání mohou CNC vrtačky sloužit například i k vysokorychlostnímu závitování.
foto: fanuc.cz

Chladící médium

Vysokorychlostní vřetena totiž dokáží mezi zmiňovanou výměnou nástrojů nesmírně rychle zpomalit a následně zas prudce zrychlit. Skrz vřetena navíc vede vysokotlaké chladící médium, které se dostává přímo na řeznou hranu a odstraňuje otřepy, chrání před ucpáním a prodlužuje životnost nástroje bez ohledu na hloubku otvoru. To vše vede k obrovské úspoře času a daleko vyšší produktivitě. Žádný div, že jsou CNC vrtací stroje tak velice oblíbenými pomocníky. A jak zaujaly vás?